Daha önceki atölye çalışmalarına tanık olup, sizlere manzarayı aktardıktan sonra ‘’…atölyeler konusuna fazla daldık’’ demiştim. Meğer az bile dalmışız. Sahne Altı Birimleri denilen bu diyar; çok büyük ölçekli bir fabrika. Girdikçe giriyor insan içine. Buraları, yaptıkları işleri görüp, işlerinin inceliklerini çalışanlarından dinleyerek, hazırlanan dekor kostüm aşamalarına tanık olmadan bu kadar meraklanacağımı ben de bilmiyordum. Umarım sizin de ilginizi çekiyordur. Bu gün boyahanede Mustafa ya rastladım, aşağıdaki bilgileri verdi.

N- Geçen geldiğimde buna beyaz izolasyon sürüyordun. Şimdi boyanmış.

M-   Evet. Astar oluyor o. İzolasyonu sağlamak için iki kat astar yapıyoruz. İyice kuruduktan sonra sarı boyasını sürdük, sonra solüsyonla yaprakları yapıştırdık, en son da pinoteksle boyayıp sildik, bu hale geldi. Bunlar sütun başları, şu yuvarlak sarı parçalar da sütun altı olacak. Sütun gövdeleri dışarda duruyor. Plastik atölyesinde heykeltraşlar köpük malzemeden hazırladılar. Boyanarak mermer görünümü verilecek. Sonra sütun parçalarını birleştireceğiz ve sizin daha önce gördüğünüz küçük maketteki yerlerine girecek.

Ev dekoru da marangozhanede yapıldı, bize gelip boyanacak. Bütün dekorlar en son bizim atölyeden geçer. Boyama işi, dekorların son aşamasıdır. Sonra sahneye çıkartılır. (Bir gün atölyelerede tamamlanan dekorların o koca asansörle sahne katına çıkarılışını yakalamayı diliyorum. )

N-   (Özgür U. ile bezlemeye giderken) Bu Tatiana’ nın doğum günü pastası galiba?

Özgür-   Evet. Altına drapeli kumaşlar gelecek, üstüne mumlar filan eklenerek süslenecek. Butaforlar yapacak pastayı. …..Bu panolar boyandıktan sonra birine Tatiana’nın , birine Generalin resimleri gelecek, antik vazo süslemeleri yapılacak. Baloda Tatiana’yla Onegin’ in tekrar karşılaştığı sahnenin dekorları.

Benim merakla beklediğim küçük maketin aslı artık sahneye çıkarıldı. Üstteki resimde sönük duran dekorlar ışık provasından sonra canlanacak, bambaşka görünecek.

Ö-   Bu kapıların kırmızı drapeleri yapılıyor bezlemede. Bitince onlar da takılacak. Bezlemede şimdi bir de Onegin’ in arkadaşlarıyla gittiği tiyatro sahnesinin sarı drapeli perdesi dikiliyor. Daha önce küçük resmini görmüştünüz.

Bezlemeye geldik. Özgür ün boyahanede pinoteksle eskitme yaptığı yatak başı kırmızı kumaşla kaplanmış. Yatak altına siyah dantelden etek yapılıyor. Bezlemeci ustalar (Halil ve Engin) bu danteli, yükseltilmiş yatağın altına girerek ve yatağı dik olarak koyarak çakıyorlar. Henüz üstü boş. Oraya da örtüler gelince kim bilir bu kadar emekten sonra dantelin ne kadarı görünecek ve temsilde o yatağın altındaki siyah danteli kaç seyirci farkedecek…Aslında bir şeyi ortaya çıkarırken, her ne olursa olsun -sanat ya da değil- tüm bu farkedilmeyeceğini düşündüren detayların önemsenip işlenmesi, fark yaratan şeydir. Atölyelere inip bu aşamaları gördükten sonra ben danteli de göreceğim. Sizlerin de görmesi için yazıp resmini koydum.