DOC018_Page_07

Merhaba,

Dans sanatı üzerine yazılmayan, söylenmeyen, bilinmeyen fakat merak edilen o kadar çok şey var ki…

Bu sayfada, Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından, bale, modern dans, koreografi ve eğitmenlikle haşır neşir biri olarak, dans sanatına ilgisi olan ve bu sanatın içinde olanları ilgilendirecek, hatta belki de şimdiye kadar hiç ilgilenmemiş olanları da içine çekecek fikir, haber ve bilgileri paylaşmak üzere kendime iş çıkarmış bulunuyorum. Elimden geldiğince kendi alanım olan dans dünyasından konuşup, bu alanda çalışarak temsilleri var eden birçok kişiyi de burada sizlerle buluşturmayı planlıyorum.

Çünkü insanın yapısında bilime olduğu gibi sanata da ayrılmış önemli bir alan var. Bu alanlardan ‘bilim’ boş bırakıldığında tutarlı adımlar atmak, aydınlanmak nasıl boş bir hayalse, ‘sanat’ alanı boş kaldığında da özgürleşmek, estetik algımızın gelişmesi, evrensel değerlerde buluşmak, hükümler çerçevesinin dışında rahatça nefes alabilmek de boş bir hayaldir. Bu boşluğu herhangi bir sanat dalı doldurabilir, yeter ki ‘sanat’ olsun. Peşinden gelecek doygunluk, genişlik, dinginlik, arınma ve yücelme fırsatını tadabilmek için sanata yer vermeğe, bilgilenerek yaklaşmaya değer diyorum. Siz ne dersiniz?…

Bir bale eserinin seyirci karşısına çıkana kadar hangi evrelerden geçtiğini hiç merak ettiniz mi? Hangi birimler, kimler aylar öncesinden nasıl bir çalışma içinde oluyor? Bir düşünceden, bir bale eseri çıkmasına giden yolda, örneğin 5 Mart’ ta Ankara Devlet Opera ve Balesi’ nde dünya prömieri yapılacak olan, Pushkin’ in romanından uyarlanan Yevgeny Onegin ( ya da Eugene Onegin ) balesi henüz sahnede belirmemişken, yalnızca koreografın kafasında bir fikirken, sahne üzerinde oynanmasına kadar geçen süreçte neler olur? Koreograf eserini nasıl ortaya çıkarır? Dansçı bu süreçte nasıl bir çalışma içinde olur ve günlük yaşamı nasıl etkilenir? Repetitörler, ışık uzmanları, dekoratör, kostüm kreatörü, terziler, şapka atölyesindekiler, dekoratör, bezlemeci, butafor ustaları, boyahanedekiler, demirciler, orkestra elemanları nasıl bir çalışma yaparlar?… Ben bile kırk yıllık Opera çalışanı olarak, yaptığı çalışmaları size göstermek üzere dekoratörün peşine takıldığımda farkettim ki ; ne butafor ustası binbir emekle yaptığı avizenin hangi eserde kullanılacağını, ne de dansçı sahnede terlerken tepesindeki avizeyi, kınından çektiği kılıcı butaforcunun yaptığını bilir.

Kısaca ; kırmızı koltuğumuza oturup izlediğimiz temsilde, perdenin açılmasıyla açığa çıkan eserin ardındaki bilinmeyen oluşum sürecini, bu sürece dahil olan kişilerle yaptığım röportajlarla, resimlerle, elimden geldiğince anlatmak niyetindeyim. Bu; işin içinde olmayan birinin yapamayacağı bir iş…hatta bizde hiç yapılmamış bir iş.

Sevgili Pınar Alpay Yüksel’ den (SCA Müzik Vakfı) gelen güzel bir fikirle, dünyada ilk kez sahnelenecek olan koreograf Yaroslav Ivanenko’ nun Yevgeny Onegin balesinin hazırlık aşamasındaki gelişmeleri , temsil tarihine kadar yazı dizisi halinde paylaşarak, sizleri de sürecin içine almayı planlıyoruz. Temsilde görüşmek dileğiyle.
NURDAN SİNKİL

Prömier: Daha önce sahnelenmiş bir eserin sezondaki ilk temsili
Dünya prömieri: Daha önce hiç bir yerde sahnelenmemiş, yeni bir eserin ilk temsili.

Nurdan Sinkil
Nurdan Sinkil
1975 te Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü’ nden mezun olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi’ ne dansçı olarak girdim. İki yıl sonra – ilgi duyduğum fakat o zamanlar bizde eğitimi olmayan – modern dans ve dans kompozisyon eğitimi almak için, Milli Eğitim Bakanlığı’ ndan kazandığım bursla Brüksel’ e giderek Maurice Béjart’ ın kurduğu Mudra okulunda bir yıl eğitim gördüm.  Londra’ da The Place’ de M. Graham tekniği ve Kopenhag’ da Merce Cunningham’ ın ilk dansçılarından Meg Harper’ dan Cunningham tekniği  kurslarına katıldıktan sonra Ankara Balesi’ ndeki görevime döndüm.

1992 ye dek balenin repertuarındaki eserlerde dans ettim. 1992 den sonra da kurucuları arasında bulunduğum Modern Dans Topluluğunda dansçı, koreograf ve eğitmen olarak çalışmaya devam ettim.

1994 de Hacettepe Devlet Konservatuarı’ nda modern dans eğitmenliğine başlayarak, Opera’ daki görevimin yanı sıra 11 yıl bu görevi sürdürdüm.

1996  da ABD North Carolina ‘ daki American Dance Festival ‘ e Türkiye’ den seçilerek katıldığım İnternational Choreographers programında Betty Jones’ dan Limon dans tekniği ve çeşitli hocalardan dans kompozisyon, emprovizasyon dersleri aldım. Orada ürettiğim 1 + 1 =  0 adlı koreografim festivalde oynandı.

Yaptığım koreografiler:

Hem Var Hem Yok –   1994 Modern Dans Topluluğu

1 + 1 = 0  –                   1996 ADF North Carolina

Çeşitlemeler  –             1998 Modern Dans Topluluğu

Anadolu Formları  –     1998 ADK ,

2000 MDT,

2004 İstanbul Balesi,

2005 ( Trakya bölümü ) Perm Rusya,

2008 Berlin (Türkiye’ nin renkleri. Schiller Theatre)

Folklorama  –               2003 ( Müzikal ) Antalya Opera ve Balesi

İnanna –                        2006 ( Opera  Çetin Işıközlü )

Çizmeli Kedi –             2007 Ankara Balesi-MDT-Çocuk Balesi işbirliği ile.

Türküyem  –                 2009  ( Müzikal ) Antalya Opera ve Balesi

Devlet Tiyatrosu için- 2012 Ah-u Zelha ( Adana ), 2014 Kurban ( İzmir )