Onlar; peruka, sakal, bıyık yapanlar, Serhat Güdül ün yüzünü Quasimodo, Aslı Sümer i Frida, Deniz Alp i ölüm meleği haline getirenler, 1001 toka-firketeyle dans ederken çözülmeyen sımsıkı topuzları yapan, kirpik takan, kaş yapan ama göz çıkarmayan, temsil zamanı konuşacak vakti olmayanlar.

Ayşe Esin Tan 2007 den beri bu atölyede çalışıyor. Diğer çalışanlar gibi plastik makyaj, karakter, yaşlandırma, kötü adam, hayvan tipleri, velhasıl sahne makyajı yapıyor. Şu an bana işini anlatırken, Taner’i General, Eren i Lensky yapmakla meşgul.

A- Akşam Sanat Okulu’ nda Temel Makyaj Bilgileri eğitimi aldım. Daha fazlasını da, buraya gelince Macit beyden (Macit Kavuncu) öğrendim. Ben sadece makyaj yapıyorum, saç yapmıyorum.

N- Plastik makyaj nedir?

A- Sanatçının yüzünde başka bir yüz oluşturmadır. Çok geniş bir alan. Yaralandırma, yanık, yaşlandırma gibi ifadelere prostetik makyaj deniyor. Bu alanda bir de masklar var.

N- Butaforda yapılan masklar da var. Size gelenlerin farkı ne oluyor?

A- Yüze tam oturması gerekenler bize geliyor. Bu tür masklar, esnek, makyaj tutan bir malzemeden yapılır. Kişinin yüzünden kalıp alıp, modelleme yapıyoruz ve bunu yüze uyguluyoruz. Y. Onegin’ deki Tepegöz figürü bu şekilde yapıldı örneğin. Notre Dame’ ın Kamburu da bu teknikle yapılan yüzlerdendi. Bunlar silikon veya başka özel malzemelerle yüze yapıştırılır.

Murat- (Ben tanıdığıma göre o da buranın eskilerinden) Bizim birime dışarda bu işi öğrenmiş olarak giriliyor, sahne için daha fazlası, usta-çırak ilişkisiyle öğreniliyor. Peruka bıyık ve sakallar gerçek saçtan yapılır. Saçlar bu işin ticaretini yapanlardan alınır. Raflarda duran perukalarımız, bozulmasın diye sabunlanarak kaldırılıyor. Yeni bir eserde kullanacak sanatçıya kalıbı uygunsa, yıkanıp, taranıp, istenilen model verilip tekrar kullanılabiliyor.

N- Mustafa, dansçıların temel sahne makyajını anlatır mısın? Kızlar bu işi bilir de, seni daha çok erkeklerinkini yaparken görüyorum.

Mustafa Demiralp- Evet. Genellikle erkekler istiyor. Benim yaptığım, normal sahne makyajı. Fondöten, pudra, allık, ruj ve göz makyajlarını yapıyorum. Oyun gerektirdiği zaman farklı ifadeler yapıyoruz. Onları genellikle Esin hanım yapar.

N- Sen nerede yetiştin?

Mustafa- Ben aşağı yukarı bütün makyaj markalarıyla çalıştım. Mac, Yves Saint Laurent, Chanel, Sephora, L’Oreal, Lancôm…Bunların mağaza içinde eğitimleri olur. Örneğin Mac’ te işe başlamadan önce bir hafta eğitim verirler. O eğitimi yurt dışında 15-20 bin dolardan aşağı alamazsınız. Tabi oralarda öğretilen, daha çok trend makyajlar, defile, şov, gece ve gündüz makyajıdır. Opera’ da farklı olan sadece karakter makyajları oluyor.

Anlattıklarını ağızlarından çeke çeke aldım, çünkü onların işi, resimlerden de anlaşılacağı gibi, uygulamada ortaya çıkıyor.