trk_3582Bu yazı Nurdan Sinkil’in Burada Dans Var adlı Blog’undan alınmıştır. 

Ukraynalı koreograf Yaroslav Ivanenko, Yevgeny Onegin balesini yaratmak üzere Ankara Balesi’ yle çalışıyor.

Kendisi provalara Kasım ayının sonunda başlamıştı. O zaman yakalayıp hayatımın ilk röportajını yapmıştım. Bu yazımda o röportajı okuyacaksınız . Ocakta Almanya’ daki görevindeydi. Şimdi eserini tamamlamak üzere yine bizimle. Yoğun ama ne yapacağını bilen birinin rahatlığıyla çalışıyor. Bu yüzden herkes onunla çalışmaktan çok mutlu.

Ivanenko ve onun Onegin’ iyle, röportajı okuyunca tanışacak ve temsile gelmek isteyeceksiniz gibime geliyor.

N-  Sanat geçmişinizden bahseder misiniz?

Y-  Kiev Konservatuarı’ nda 8 yıllık bale eğitimimi tamamladıktan sonra 3 yıl Kiev Devlet Balesi’ nde profesyonel dansçı olarak çalıştım. Sonra Çek Cumhuriyeti’ nde ve Ulusal Slovak Tiyatrosu’ nda dansettim. Burada 2 yıl boyunca modern dans üzerine kazandığım deneyim, klasik tekniğimi zenginleştirdi.  Ardından Hamburg Balesi’ ne girerek John Neumeier’ in koreografilerinde dansettim. Neumeier’ in provalarında hareketlere odaklanmamın yanı sıra, onun yaratma sürecini de dikkatle gözlemliyordum. 13 yıl süren bu dönemde kendi koreografilerimi gerçekleştirme olanağını buldum, katıldığım koreografi yarışmalarında ödüller aldım.

Artık kendi dans dilimi oluşturduğumu düşünerek, kendi topluluğumu kurup koreograf olarak kariyerime devam edebilmek için sponsor arayışında olduğum bir sırada , kuzeyde Baltık Denizi kıyısındaki Kiel Theatre’ ın intendant’ ından bir telefon geldi. Bana Balenin direktörlüğü ve koreograflık teklif ediliyordu. Bu , tam zamanında yapılan bir teklifti. Çünkü bir koreografa lazım olan dansçılar, çalışma salonu, sahne gibi tüm unsurlara sahip olacaktım. Bu nedenle çok şanslıyım. O günden beri 5 yıldır Kiel Balesi’ ndeki bu görevimi sürdürüyorum.

N-  Y. Onegin balesi kaç perde, toplam kaç dakika sürüyor?

Y-  İki perde. Birinci perde 55 dakika, ikinci perde 50 dakika civarında.

 

Devamını Nurdan Sinkil’in Burada Dans Var adlı Blog’undaokuyabilirsiniz.