Akyurt Çocuk Korosu

Akyurt Çocuk Korosu, 1994 baharında Akyurt İköğretim Okulu öğrencilerinden oluşturulan bir grupla kuruldu. İlk çalışmalarını Fatma Bildiren ve Neslihan Alpuğan ile gerçekleştiren koro aynı yılın Haziran ayında ilk konserini verdi. Çalışmalarını, Kasım 1994’den bu yana Pınar Alpay Yüksel yönetiminde sürdüren koro, 22 Nisan 1996’da Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen Çocuk Şarkıları Koro Yarışması’nda ikincilik ödülünü kazandı.

İlk band kaydını Mayıs 1996’da Ankara Radyosu’nda gerçekleştiren Akyurt Çocuk Korosu, 24-26 Mayıs 1996 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Korolar Şenliği’ne katılarak ‘Koro Disiplini – Sahne Sempati Görünümü Başarı Ödülü’ ve ‘Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müdürlüğü Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. Bundan sonraki yıllarda da şenliğe aralıksız katılan koro ‘Çocuk Şarkısı Yorumlamada Başarı Ödülü’ ve ‘Solo’lu Yapıt Yorumlamada Başarı Ödülü’de dahil olmak üzere sekiz ödülün daha sahibi oldu.

2005 yılında şenliğe on kez katılımından ötürü madalya ile ödüllendirildi. Hastanelerde moral konserleri de veren koro, her yıl Milli Prodüktivite Merkezi’nce düzenlenen ‘Yılın Verimli İşçi, İşveren ve İşadamı’ ödül törenine beş kez katılarak konser verdi. 19-22 Mayıs 2000 tarihleri arasında Macaristan’da Miskolc Oda Koroları Festivali ve Szerencs Gençlik Koroları Festivali’ne katılarak dört konser veren Akyurt Çocuk Korosu Türk kültürünü tanıtmak üzere repertuarına eklediği halk türküleri ve canlandırmalarıyla beğeni topladı.

Koro 1999 – 2000 Eğitim ve Öğretim Yılı Ankara Valiliği Okullararası Resim, Müzik, Tiyatro ve Kültür Şenliği’nde ‘Eşlikli Eser Yorumlama’ Ödülü’ne, 2000 – 2001 yılı Kültür Şenliklerinde ise Entonasyon – Homojenlik – Koro Tınısı, Yorumlamada Koro – Şef Uyumu ile Repertuar Niteliği ve Zenginliği Ödülleri’ne layık görüldü. Akyurt Çocuk Korosu, depremzede çocukların acılarını paylaşabilmek ve müzikle hafifletebilmek için Mersin Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu şefi Reyhan Bezdüz’ün girişimi ile 5 şehirden 6 çocuk korosu tarafından oluşturulan ve deprem bölgelerinde konserler veren ‘Umut 2000 Çocuk Korosu’ üyeleri arasında yer aldı. Besteci ve eğitimci Faik Canselen’e Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası verilmesi nedeniyle düzenlenen törende TRT Çoksesli Korosu ile yer alan koro, 22. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde de Yıldız İbrahimova ile konser verdi.

Kurulduğu günden bu yana 70’den fazla konser vermiş olan Akyurt Çocuk Korosu, özel davetlerle katıldığı sempozyum açılışları ve ödül törenlerinde başta Cumhurbaşkanı olmak üzere birçok üst düzey devlet yetkilisince de izlenmiş ve takdirlerini kazanmıştır.

Koro, çalışmaları ile çocuklara müzik eğitimi vermenin yanı sıra sosyal ve kültürel gelişmelerine de önemli katkıda bulunmaktadır. Koronun çalışmalarında ve başarılarında, başta İnci Baykara olmak üzere Nalan Olgun, Ayça Nur Kip Akyol ve İlknur Özal Göncü’nün büyük katkıları olmuştur.