W. A. Mozart │ Oluşumun Romanı

Yazar: Felix Huch
Çeviren: Erdoğan Okyay
Yayın: Sevda-Cenap And Müzik Vakfı
W.A.MOZART - OLUŞUMUNUN ROMANI - 1.Cilt
Wolfgang Amadeus Mozart ( Salzburg, 1756 – Viyana, 1791 )
Salzburg’da doğmuş ve bu kent onun hep kaderi olmuş. Ne kadar uzak kalsa da bir gün geri dönmüş. Bir dahi olarak huzur içinde üreteceği, kendini özgürce ifade edeceği, rahat bir yaşam süreceği yeri ve koşulları aramış. Adeta ilahi bir güçle onun dimağına süzülüp eliyle kâğıda dökülen notalar, çok alkışlanmış, çok kıskanılmış.

Sanatçının kabına sığmayan arayışı ve şansızlıklarının sürükleyici bir roman tadında anlatıldığı Mozart kitaplarını okurken, müzik eserlerini hayranlıkla dinlediğimiz bu müzik dehasının yaşamını sürdürmek için çektiği sancılara tanık olacaksınız.
Bu ikiz kitabın yazarı Felix Huch Beethoven gibi Mozart’ın da yaşam öyküsünü belgelere dayanarak bir edebi esere dönüştürmüş. Yine bir benzerlikle iki kitap olarak okurlara sunmuş.

Erdoğan Okyay, duru ve akıcı Türkçesiyle; Mozart’ın yaşamını anlatan bu iki kitabı, Almanca aslından dilimize kazandırdı. Okyay, akademik öğrenimini Almanya’da tamamlamış bir müzik eğitimcisi olup Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda dokuz yıl görev yaptı. Vakfımızın Yönetim Kurulu üyesi olan Okyay’ın Vakıf yayınları arasında çıkmış ikisi çeviri olmak üzere sekiz kitabı bulunuyor.

 

Yayını satın almak isterseniz lütfen 

WhatsApp: 0532 618 22 80. den iletişime geçiniz.